Betlehemské svetlo

Roznášanie Betlehemského svetla po Slovensku zabezpečujú už 32 rokov členovia Slovenského skautingu. Aj tento rok prinesieme Betlehemské svetlo, symbol pokoja, nádeje a lásky, ktoré prepája ľudí po celom svete, tiež Pezinčanom.

Na tomto mieste nájdete vždy aktuálne informácie k odpaľovaniu Betlehemského svetla, ktoré budeme aktualizovať podľa opatrení.

Čo je to Betlehemské svetlo

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc.

Vianoce sa u skautov jednoznačne spájajú aj s tradíciou roznášania Svetla z Betlehemu. Novodobá história Betlehemského svetla sa píše od roku 1986. Tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania – tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz na pomoc postihnutým deťom. Tí sa snažili nejakým zaujímavým prvkom ozvláštniť program týchto akcií a prišli na jedinečný nápad. Pred Vianocami poslali do Betlehema lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a prinieslo ho späť do Linzu. Miestni skauti sa Svetla ujali v roku 1989 a začali ho roznášať do ostatných častí Rakúska. Následne sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990.

Viac o Betlehemskom svetle – jeho histórii, púti na Slovensko a rôznych novinkách a zaujímavostiach, nájdete na stránke www.betlehemskesvetlo.sk

Kde si môžem Betlehemské svetlo odpáliť

Všetky miesta na Slovensku, na ktorých bude Betlehemské svetlo dostupné nájdete na tejto mape – Mapa Betlehemského svetla (mapa sa postupne aktualizuje).

Vďaka uvoľneniu opatrení pred Vianocami, sa nám aj tento rok podarí odpaľovať Betlehemské svetlo ako býva zvykom:

Miesto: Pezinok – Radničné námestie pri Mariánskom stĺpe
Čas: 23.12 (štvrtok) od 10:00-19:00

Tipy na starostlivosť o Betlehemské svetlo

  • Ochrana proti vetru – Pri výbere sviečky / lampy rátajte s vetrom, ktorý vám môže plamienok ľahko sfúknuť. Napr. petrolejová lampa má hneď niekoľko výhod. Plamienok v nej vydrží dlhšie horieť a tiež je sklom chránený pred vetrom, ktorý by ho mohol zhasnúť.
  • Nehorľavé okolie – Dajte pozor, aby v dosahu lampy či sviečky neboli žiadne horľavé materiály, ktoré by sa od zdroja sálavého tepla mohli zapáliť. Pomocníkom môže byť aj nehorľavá podložka. Obzvlášt uvážlivo vyberajte miesto, kde bude plameň horieť v noci. Neodporúčame napríklad nechať horieť nechránenú sviečku na stole / venci a pod.
  • Dobre vetraný priestor – Betlehemské svetlo skladujte na dobre vetranom mieste. Ako pri každom horení, tak aj pri tomto plameň dymí. Treba počítať s tým, že petrolej zapácha oveľa viac ako lampový olej.